Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?


Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?

Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?

Aneks kuchenny to  ciekawa propozycją dla osób posiadających małe i średnie mieszkanie. Rozwiązanie to zyskuje sobie coraz to większe grono sympatyków. Niemniej jednak istnieją przypadki, gdzie aranżacja aneksu kuchennego staje się  bardziej potrzebą niż nowoczesnym rozwiązaniem wnętrzarskim.

Urządzenie aneksu kuchennego połączonego z salonem jest niezwykle funkcjonalne. Aby jednak wykończyć aneks kuchenny praktycznie, trzeba znać zasady projektowania, w których główną rolę odgrywa otwarta przestrzeń. Aneks kuchenny może być otwarty na salon lub też połowicznie zamknięty.

Zalety aneksu kuchennego

aneks kuchenny

Wśród licznych zalet posiadania aneksu kuchennego, połączonego z salonem najważniejszą jest wspomniana otwarta przestrzeń.

Otwarta przestrzeń w przypadku średniego lub małego mieszkania nie ogranicza dostępu światła, dzięki czemu pomieszczenia wydają się optycznie większe.

 

Dodatkowo otwarta przestrzeń daje więcej możliwości aranżacyjnych. Kolejną istotną zaletą posiadania aneksu kuchennego jest wygoda. Nowoczesne połączenie, jakie daje wprowadzenie aneksu kuchennego, pozwala swobodnie przygotowywać posiłki bez konieczności przynoszenia ich z kuchni do salonu. Co więcej, tak zaprojektowane mieszkanie wygląda bardzo nowocześnie i stylowo.

Wady aneksu kuchennego

aneks-kawalerka

Oprócz zalet aneksu kuchennego można znaleźć również wady. Wadą, która najbardziej doskwiera w przypadku posiadania aneksu kuchennego jest zapach.

Podczas gotowania zapachy chcąc się nie chcąc, rozchodzą się po salonie – bez względu na rodzaj wyciągu – a po czasie wnikając w meble, obicia, dywany, które z kolei wymagają częstszego czyszczenia i prania.

Ponadto, minusem który można odczuć już podczas pierwszych chwil spędzonych w salonie jest hałas dochodzący z aneksu: szum wody, pracująca zmywarka, krzątanie się domowników podczas przygotowywania posiłków.

W tym przypadku o ciszę jest bardzo trudno. Równie ważną wadą, o której należy pamiętać decydując się na połączenie salonu z aneksem kuchennym jest trudność w utrzymaniu nienagannego porządku.

Aneks kuchenny będący otwartą kuchnią wymusza na domownikach stałe utrzymywanie  czystości. Pozwolenie sobie na brudne naczynia w zlewie  nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również wpływa na stałą emanację zapachów do salonu. Podjęcie decyzji o połączeniu salonu z aneksem kuchennym winno więc być dobrze przemyślane.

Choć mieszkanie z aneksem  wygląda bardzo nowocześnie, jest to idealne i sprawdzone rozwiązanie dla osób bezdzietnych, które częściej skupiają się na kupnie gotowych posiłków niż ich przyrządzaniu.