Aranżacja biura w domu


Aranżacja biura w domu

Powszechnie znane jest powiedzenie, że pracy zawodowej nie powinno łączyć się z życiem prywatnym, jednak domowe biuro może okazać się komfortowym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób chcących pogodzić karierę ze szczęściem rodzinnym.

Aranżacja biura w domu

Takie biuro pozwala na pracę w domowych warunkach oraz umożliwia zminimalizowanie kosztów związanych z wynajęciem dodatkowego pomieszczenia. Jednak, aby spełniało swoją rolę należy je odpowiednio zaaranżować.

Ważne oświetlenie

Jeśli zamierzamy pracować w domu, powinniśmy zaprojektować biuro tak  by nasza praca przebiegła w komfortowych warunkach. Na owocną i efektywną pracę przy biurku pozytywnie wpływa odpowiednie oświetlenie, które nie obciąża wzroku oraz zapewnia dobre samopoczucie.

Najodpowiedniejsze jest światło naturalne, dlatego wskazane jest ustawienie biurka w okolicach okna, które zapewnia stały dostęp promieni słonecznych. Jednak z dobrodziejstw tego typu światła nie zawsze możemy korzystać, dlatego w naszym gabinecie powinniśmy również zainstalować odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Niewskazane jest światło zbyt jaskrawe, które męczy oczy oraz przytłumione i ciepłe, mające działanie usypiające. Do pracy przy biurku polecane są żarówki halogenowe, które dają białe, przypominające dzienne światło. Wnętrze biura warto wyposażyć w lekką, przenośną lampkę, które zagwarantują dostęp do światła, w miejscu w którym będzie ono aktualnie najbardziej potrzebne.

Aranżacja biura powinna przewidzieć  dostęp do kilku źródeł światła, co pozwoli wykonywać w nim wiele, różnorodnych czynności. Dobrym rozwiązaniem może być także popularne w ostatnim czasie oświetlenie LED, które jest trwalsze od tradycyjnych żarówek- pojedyncza dioda świeci nawet do 100 tysięcy godzin, jednocześnie zużywając mniej energii niż zwykłe oświetlenie.

Niemal każde urządzenie biurowe wymaga zasilania, dlatego powinno się w nim znajdować przynajmniej kilka gniazdek elektrycznych, dlatego warto o tym pamiętać w trakcie prac wykończeniowych

P jak perfekcyjna podłoga

Istotny jest także wybór odpowiedniego materiału, który znajdzie się na podłodze w aranżowanym przez nas biurze. Jeśli w pomieszczeniu będą pojawiać się kontrahenci, warto na podłodze zastosować materiał o podwyższonej odporności na zniszczenia.

Należy również pamiętać, że w biurze często spożywane ciepłe napoje, takie jak kawa, czy herbata, które wylane bezpośrednio na podłogę mogą pozostawić na niej plamy wymagające szybkiego i łatwego usunięcia. Dlatego, stosowanie dywanów i wykładzin nie jest polecane.

Również krzesła na kółkach negatywnie odbijają się na stanie podłogi. Świetnym rozwiązaniem może okazać się podłoga laminowana, która jest łatwa w czyszczeniu oraz odporna na wgniatanie i ścieranie.

Meble

Niewątpliwie centrum każdego domowego biura stanowi wygodne biurko. Jego optymalna głębokość powinna wynosić 80-90 centymetrów, zaś szerokość zwykle oscyluje w granicach 120-160 centymetrów. Standardowa wysokość tego typu mebla jest równa 75 centymetrom.

Wskazane jest by wybrane przez nas krzesło miało regulowaną wysokość, głębokość siedziska oraz podłokietniki, dzięki czemu będzie ono ergonomiczne. Meble na dokumenty, które ustawimy w biurowym wnętrzu powinny posiadać dużą ilość szuflad oraz szafek, które pozwolą ukryć wiele niezbędnych, biurowych gadżetów.