Drewno w łazience – aranżacje


Drewno w łazience – aranżacje

Łazienka to jedno z pomieszczeń odgrywające kluczową rolę w naszym domu, jest nie tylko miejscem wykonywania zabiegów higienicznych, ale często bywa także wizytówką całego mieszkania, bowiem często jest odwiedzana również przez gości.

Dlatego tak ważne jest, żeby jej wnętrze było urządzone nie tylko komfortowo i funkcjonalnie, ale także, aby jego stylistyka była oparta najnowszych trendach w zakresie designu i aranżacji pomieszczeń.

Drewniany design

Łazienki coraz częściej przypominają eleganckie pokoje kąpielowe, które są idealnym miejsce relaksu i odpoczynku. Jeśli szukamy nowatorskiego rozwiązania stylizacyjnego, które pozwoli urządzić łazienkowe wnętrze w elegancki i niebanalny sposób warto zastosować drewno, które dotąd było rzadko stosowane w tego typu pomieszczeniach.

Takie rozwiązanie z powodzeniem pomoże przełamać chłód standardowych kafelków, nadając wnętrzu przytulny charakter. Drewno świetnie sprawdzi się nie tylko na podłodze, ale dobrze będzie prezentowało się również zastosowane na ścianie lub zastosowane do obudowania wanny.

Tylko wybrane gatunki drewna

Decydując się na takie elementy w łazience powinniśmy pamiętać o tym, że ze względu na  unikalny charakter pomieszczenia długoletnia trwałość zachowają tylko niektóre gatunki drewna. Najlepiej sprawdzą się te egzotyczne, bowiem mają one dużą odporność na destrukcję biologiczną oraz niski współczynnik skurczu. Szczególnie polecany jest cedr, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi oraz wenge.

Impregnacja w rodzimych gatunkach drewna

Jeśli chcemy zastosować nieco bardziej klasyczne, bliższe nam, rodzime gatunki, możemy zdecydować się na jesion, dąb, modrzew lub jawor. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli wybierzemy drewno o wysokiej trwałości, mimo to trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Szczególnie dobrze sprawdza się modne w ostatnim czasie olejowanie powierzchni drewnianych, które głęboko wnika w powierzchnię, nie zostawiając śliskiej powłoki.

Woskowanie drewna

Woskowanie możemy zastosować tylko wówczas, gdy nie wybraliśmy drewna egzotycznego, bowiem preparat woskujący w kontakcie z tego typu materiałem może powodować pojawienie się białych plam. Do zabezpieczenia  drewnianej podłogi sprawdzi się popularne lakierowanie, jednak na wyroby z surowców egzotycznych trzeba najpierw nałożyć podkład neutralizujący olejki eteryczne, w które bogate jest tego typu drewno.

Elementy drewniane wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej, na którą się zdecydowaliśmy.Łazienka z drewnianymi akcentami to niewątpliwie idealny pomysł dla osób, które szukają niebanalnych rozwiązań designerskich oraz chcą stworzyć przytulne i eleganckie miejsce codziennych kąpieli.