Jak urządzić małe mieszkanie –projekty, aranżacje


Jak urządzić małe mieszkanie –projekty, aranżacje

 

Umeblowanie kawalerki to duże wyzwanie. Do dyspozycji użytkowników jest niewielki metraż i właśnie on stanowi wyzwanie dla projektanta wnętrz. Bowiem im większe mieszkanie tym liczniejsze mamy do dyspozycji style aranżacyjne.

Meble w kawalerce

O ile większe mieszkania oferuje więcej możliwości aranżacyjnych, to  mniejsze lokum pozwala na szybsze umeblowanie. Chcąc szybko i sprawnie umeblować małe mieszkanie warto zastanowić się nad samym efektem.

To, czego oczekują użytkownicy mieszkania odgrywa najważniejszą rolę. Do dyspozycji są rozmaite możliwości: mieszkanie typu studio, kawalerka typy studio – łączące w sobie różne zastosowania takie jak kuchnia, sypialnia, gabinet w jednym pomieszczeniu, czy też minimalizm lokum.

Niemniej jednak podstawą w umeblowaniu małego mieszkania jest pomysłowość połączona z funkcjonalnością. Wygodne i praktyczne meble zastępują dodatkowe wyposażenie, przez co zyskana zostaje rezerwowa przestrzeń.

 

Małe mieszkanie -krok po kroku

 

salon i n=aneks

 

Przed rozpoczęciem meblowania należy zastanowić się stylistyką wnętrza. Do małych mieszkań najlepiej pasuje styl minimalistyczny, oparty o oszczędność miejsca, przestronność i brak zbędnych drobiazgów.Wybierając minimalistyczną stylizację mieszkania nie warto decydować się na dużego gabarytu meble.

Mieszkanie strefowe

  • W przypadku kawalerki bądź też mieszkania dwupokojowego wydzielenie stref: odpoczynek
  • praca, hobby
  • garderoba,szafa
  • spożywanie posiłków

Wydzielenie stref winno odbywać się bez dodatkowego montażu ścianek działowych czy parawanów.

Aranżacja a niezbędne wyposażenie

Wybierając meble do małego mieszkania warto kierować się własnymi potrzebami. Niemniej jednak praktyczne meble, wielofunkcyjne i  modyfikowane takie jak: ława zamienna w stół, stolik z ukrytymi schowkami czy też łóżka chowane w zabudowy meblowe to idealne rozwiązania na niewielkie metraże.

Wybór odpowiednich mebli łączy się z wyborem miejsca. Małe mieszkania, ograniczone metrażem, można szybko „zagracić”. Zyskanie wolnej przestrzeni jest bardzo proste poprzez wykorzystanie wolnych kątów. Meble o prostych, regularnych kształtach można łatwiej dopasować, zyskując dodatkowe miejsce.

Nie tylko podłoga, ale również ściana może zapewnić dodatkowe miejsce dla mebli. Niewielkie półki zawieszone jedna pod drugą mogą stanowić idealny mebel na wszelkie detale, w tym książki czy inne dokumenty.

Funkcjonalne i wygodne, czyli jakie meble warto wybrać

Funkcjonalne meble to strzał w dziesiątkę podczas meblowania małego mieszkania. Narożnik z funkcją spania, barek kuchenny oddzielający aneks kuchenny od pokoju, szafka TV z dodatkowymi półkami czy szafa wnękowa to jedne z wielu rozwiązań do małych mieszkań, dzięki którym zyskanie dodatkowego metrażu jest jeszcze łatwiejsze. Zainteresowanym  prześlemy zdjęcia z realizacji w Warszawie.