Zielone budynki, ekologiczne domy pasywne prefabrykowane

 

Projekt energooszczędnych zielonych budynków, domy pasywne i domy prefabrykowane. Systemy wytwarzania energii z odnawialnych zasobów naturalnych


Zielone budynki to te budynki, które zostały zbudowane z materiałów najbardziej przyjaznych dla środowiska oraz z materiałów, których produkcja nie zakłóciła harmonii i czystości środowiska.

Co więcej, zielone budynki są ogrzewane, wentylowane i oświetlane w sposób ekologiczny i ekonomiczny, jak to możliwe – poprzez systemy działające z odnawialnymi zasobami naturalnymi.

Zielone budynki projektowane są w harmonii ze środowiskiem, a mieszkanie w takim budynku jest uważane za zdrowe i korzystne dla organizmu i stanu psychicznego.

Początkowa inwestycja w systemy do wytwarzania energii z odnawialnych zasobów naturalnych jest nieco większa, ale w długim okresie korzyści są ogromne – niższe koszty mediów, ochrona przyrody i eliminacja możliwości zanieczyszczania środowiska.

Znamy znaczenie równowagi ekologicznej, cenimy piękno i doskonałość natury. Zachęcamy Cię budowy energooszczędnego domu, biura, budynku lub restauracji. Wiemy dużo i pogłębiamy wiedzę zielonych budynkach i pasywnych domach.

Zielone budynki. Budowa domów pasywnych

Domy pasywne  to budynki, których wnętrza mogą być ogrzewane i chłodzone bez aktywnego systemu ogrzewania lub chłodzenia. Budynek może się ogrzać i ochłodzić, dlatego nazywa się go pasywnym.

Budowa budynku pasywnego jest w pewnym stopniu droższa niż budowa standardowego budynku, ale w perspektywie długoterminowej taki budynek jest wart początkowej inwestycji, ponieważ oszczędza energię z ogrzewania i chłodzenia nieruchomości.

Uważa się, że domy pasywne zużywają 4-krotnie mniej energii niż standardowe.

Gdy koszty projektowania, budowy i instalacji konkretnego sprzętu oraz koszty ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody oraz energii elektrycznej w domu pasywnym przez okres 15 lat są niższe niż te same koszty ponoszone w nowo wybudowanym budynku standardowy dom, dom pasywny jest uważany za opłacalny.

System ogrzewania i chłodzenia w domach pasywnych jest zbudowany na bazie kanałów powietrznych, przez które wpada świeże powietrze. Podczas przechodzenia przez przewody powietrze jest ogrzewane lub chłodzone, tak że wchodzi do pomieszczeń w pożądanej temperaturze.

Najczęściej budowany system to taki, który dostarcza świeże powietrze przez otwory z żaluzjami umieszczonymi blisko sufitu. Powietrze porusza się powoli i fakt, że kanały powietrzne są umieszczone wysoko, oznacza, że ​​nie ma możliwości przeciągu, który mógłby spowodować, że mieszkańcy zachorują lub odczują dyskomfort.

Domy pasywne mają okna jak wszystkie standardowe domy i budynki, ale wskazane jest otwieranie ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby mikroklimat w pokojach był zachowany. Zasadniczo system chłodzenia i ogrzewania zawsze dostarcza świeże powietrze, które jest filtrowane tylko w celu usunięcia kurzu i pyłków, które są częścią środowiska.

Z tego punktu widzenia budynki pasywne są szczególnie odpowiednie dla osób z problemami układu oddechowego, astmą i alergiami. Powietrze w pokojach jest czystsze, bez cząstek kurzu, zanieczyszczeń i pyłków.

W bardzo zimne dni, kiedy nie można spać przy lekko otwartych oknach, mieszkańcy standardowych domów często budzą się z bólem głowy z powodu braku tlenu w pomieszczeniu.

To pokazuje jeszcze jedną z zalet domów pasywnych – w nocy jest stała podaż gorącego świeżego powietrza, a rano mieszkańcy budzą się wypoczęci i odświeżeni. Filtry powietrza należy wymieniać raz w roku, ale jest to prosta procedura.

Aby dom lub budynek był pasywny, w jego izolacji przestrzegane są liczne zasady i wymagania. W praktyce wszystkie elementy budynku są izolowane, podobnie jak połączenia między nimi. Okna muszą mieć trzyszybowe szyby, ponieważ środkowa szyba jest nisko emisyjna. Ściany, podłogi i sufity są również izolowane. Najczęściej po zainstalowaniu izolacji grubość ścian sięga i przekracza 30 cm, tak że osiąga się standard wymiany ciepła – mniej niż 0,15 W / m2. Drzwi są również dobrze izolowane i uszczelnione z obu stron.

W domach pasywnych roczny koszt ogrzewania, chłodzenia i wentylacji nie powinien przekraczać łącznie 15 kWh / m2. Z drugiej strony koszt energii zużywanej na ogrzewanie, ciepłą wodę i urządzenia elektryczne nie może przekroczyć 120 kWh / m2. rocznie.

Tylko wtedy, gdy wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, dom lub budynek można zaklasyfikować jako pasywne.

Projektowanie domów prefabrykowanych

Prefabrykowane domy są szczególnie popularne w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Ich zaletą jest to, że oferują gotowe rozwiązanie już na etapie projektowania, a klient może wybierać między gotowymi opcjami prefabrykowanych domów.

Instalacja tego typu domu jest znacznie łatwiejsza i szybsza, ponieważ nie ma potrzeby przerw technologicznych między konstrukcjami różnych elementów.

Domy prefabrykowane stanowią rozwiązanie, w którym cała izolacja jest umieszczana z góry w panelach domu na etapie produkcji.

Budowa domów prefabrykowanych jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ wymaga znacznie mniejszego wyposażenia i transportu do montażu domu w porównaniu ze standardowym procesem budowlanym.

Projekt domu z drewna

Domy drewniane są zbudowane z drewnianych bali o odpowiedniej średnicy, które są przetwarzane z góry. Są one montowane zgodnie ze specjalną technologią, dzięki czemu drewno wykorzystuje najlepsze cechy – wyjątkowo dobrą izolację cieplną i akustyczną, trwałość i estetyczny wygląd.

Drewniane domy są czyste ekologicznie i zapewniają zdrową atmosferę mieszkańcom. Otoczenie nie jest zanieczyszczone podczas budowy tego typu domu.

Jeśli chcesz posiadać drewniany dom zamów projekt domu i nadzór nad budo, Skontaktuj się z nami!