Aranżacja tarasów warszawa. Projekt balkonu i tarasu


Aranżacja tarasów warszawa. Projekt balkonu i tarasu

Pomysł na aranżacje tarasów


Aranżacja tarasu to niekiedy zapomniany element podczas projektowania domu.Taras to letni salon, to miejsce, w którym przez kilka ciepłych miesięcy chętnie odpoczywamy w najzdrowszych warunkach, bo na świeżym powietrzu. Możemy tu  wypić poranną kawę, zjeść posiłek, wypocząć po pracy, poczytać, a także przyjmować gości. Udany projekt tarasu to gwarancja wypoczynku w pięknym miejscu.

Oprócz odpowiedniej aranżacji tarasu, ważne jest jego najbliższe otoczenie, otoczenie tak zaprojektowane, by korzystanie z tarasu sprawiało nam wiele radości. Podstawowym wyposażeniem tarasu są meble. Do wyboru mamy bogatą ofertę zestawów mebli, tak w kolorystyce jak i rodzajach materiału.

Duże znaczenie ma wielkość tarasu. Jeśli jest niewielki, najlepiej zdecydować się na stolik i krzesła. Jeśli jednak mamy do dyspozycji większą powierzchnię, wówczas możemy zdecydować się na fotele i wygodne leżaki

Projekt tarasu i wykończenie

Projektanci wnętrz często proponują wykończyć taras jako taras ziemny, którego  powierzchnia usytuowana jest na gruncie. Wśród nich można wyróżnić tarasy z pokryciem naturalnym, takim jak trawa czy żwir, tarasy wykończone utwardzoną kostką betonową  lub monolityczne z płytą betonową.

Wykończenie betonem

Najbardziej popularne są tarasy betonowe, bowiem dają największe możliwości wykończenia ich powierzchni. Podmurówka takiej konstrukcji powinna zostać postawiona na fundamencie zagłębiony w gruncie do głębokości przemarzania, która wynosi od 80 do 100 centymetrów.

Jedynie na gruntach piaszczystych taras może zostać postawiony płycej, głębokość może wtedy wynosić od 40 do 50 centymetrów. Wskazane jest by podłoga wykonana z betonu B 15 miała grubość przynajmniej 15 centymetrów. Jej płaszczyzna powinna być tak ukształtowana by spadek oscylował w granicach 1,5-2% w kierunku krawędzi.

Tarasy nad gruntem

Tarasy nad gruntem najczęściej są dobudowywane do budynku mieszkalnego. Mogą zostać oparte na konstrukcji drewnianej, stalowej lub żelbetonowej. Najłatwiej wykonuje się tarasy drewniane, których konstrukcja oparta jest na słupkach zakotwionych w stopach fundamentowych. Słupki wykonane z betonu powinny wystawać minimum 30 centymetrów nad powierzchnię terenu.

Konstrukcja podłogi oparta jest na żebrach z desek, które najczęściej ma grubość 5-7 centymetrów w rozstawie 60-90 centymetrów. Istotne jest, żeby wykorzystane drewno zostało wcześniej zaimpregnowane środkami, które przeznaczone są do konstrukcji zewnętrznych. Projektanci nie zalecają łączenia bezpośrednio płyty tarasowej ze ścianą domu, bowiem w miejscu łączenia mogą pojawiać się pęknięcia.

 

Drewno czy tworzywa sztuczne?

Meble drewniane – ekologiczne i bardzo popularne, dzięki trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne, przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyć wiele lat. Meble wiklinowe lub z rattanu, nadają przestrzeni lekkości nadają wnętrzu elegancji. Kolejną propozycją są meble metalowe.

Ich zaletą jest stabilność i trwałość. Jednak decydując się na meble metalowe nie zapominajmy o zakupie poduszek. Siedzenie na schłodzonym lub rozgrzanym metalu nie jest przyjemne. Do najpopularniejszych należą meble plastikowe. Są lekkie, łatwe w utrzymaniu, tanie, duży wybór kolorystyki. Jednak szybko blakną, łatwo ulegają zniszczeniu i nie można ich zaliczyć do eleganckich.

Rośliny w aranżacji tarasu

Bardzo ważnym, wręcz nieodzownym elementem aranżacji tarasu są rośliny. Odpowiednio dobrane będą ozdobą naszego tarasu przez cały rok. W dużych drewnianych donicach najlepiej posadzić rośliny wieloletnie.

Najodpowiedniejsze będą krzewy iglaste, krzewy liściaste i pnącza. Przewagę powinny stanowić iglaki, będą one zdobić taras również zimą. Z krzewów liściastych godnym polecenia jest ognik, jego czerwone lub pomarańczowe owoce prezentują się pięknie, zwłaszcza na zaśnieżonym tarasie.

W mniejszych pojemnikach lub donicach można posadzić ciemierniki. Przepiękne kwiaty kwitnące od lutego do późnej wiosny oraz ciemnozielone, błyszczące liście będą niewątpliwie atrakcją. Uzupełnieniem dla roślin wieloletnich są rośliny sezonowe, jednoroczne oraz byliny.

Rośliny należy skomponować tak, by zachować ciągłość kwitnienia. Rośliny jednoroczne trzeba wymieniać raz w roku. Dzięki temu, można dowolnie zmieniać wystrój tarasu.

Możemy zdecydować się na kompozycje w jednym kolorze, bądź całej gamie kolorów jednego gatunku lub łączyć rośliny na zasadzie kontrastu. Warto pokusić się także o kilka doniczek z ziołami. Świeże zioła przydadzą się nam w kuchni.

Zadbajmy o intymność

Taras – miejsca wypoczynku i spotkań towarzyskich musi być osłonięte przed słońcem, a także ulicą i sąsiadami. Odrobinę intymności zapewnią nam osłony z roślin. Optymalnym rozwiązaniem jest posadzenie pnączy które rosną najszybciej. Rozpięte na drewnianych kratach lub pergolach utworzą zieloną zasłonę chroniącą przed słońcem i wzrokiem sąsiadów.

Innym pomysłem jest osłonięcie tarasu bambusowymi lub wiklinowymi matami. Jeśli taras jest położony na poziomie gruntu, możemy otoczyć go murkiem porośniętym roślinami. Osłonę mogą stanowić również kolorowe płócienne pasy zawieszone np. pod belkami pergoli lub na metalowej konstrukcji.

Taras wieczorem

Najczęściej w urządzeniu tarasu stosuje się lampy naścienne, przeznaczone do montażu na zewnątrz, o niewielkiej mocy. Ciekawym pomysłem jest zainstalowanie reflektorków w skrzyniach z roślinami lub podłodze. Można również umieścić lampy wokół tarasu.

Jeśli chcemy stworzyć przytulny i romantyczny nastrój, możemy ustawić lampiony. Dobrym rozwiązaniem są lampy na baterie słoneczne.

Aranżacja tarasu – podłoga

Jest wiele podłóg do wyboru a wszystko zależy od indywidualnych upodobań i możliwości. Podłogi mogą być wykonane z drewna, kamienia, gresu lub desek kompozytowych.

  • Podłoga z drewna naturalnego ma wiele zalet – jest lekka, wytrzymała, ciepła i przyjemna dla stóp oraz łatwa w konserwacji.Wybór desek jest duży, można wybrać takie o długość 2-2,5 centymetra lub na przykład zdecydować się na wykończenie  podestem tarasowy, który składa się z kwadratów mających wielkość od 30 x 30 do 100 x 100 centymetrów.
  • Na powierzchnię tarasu z polskich gatunków polecane jest drewno dębowe i ewentualnie sosnowe warunkiem profesjonalnej impregnacji. Zalecane jest również stosowanie drewna egzotycznego odpornego na wilgoć, takiego jak tek, bangkirai, massaranduba. Deski tarasowe powinno się ryflować , gdyż mokre mogą okazać się niebezpiecznym podłożem.
  • Podłoga betonowa – trwała, dostępna w różnorodnych kształtach i kolorach. Polecana zazwyczaj na tarasy o większej powierzchni.
  • Bruk klinkierowy -odporny na blaknięcie, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych.
  • Cegła klinkierowa jest dobrym materiałem na nawierzchnię, możemy ją łączyć na wiele różnych sposobów.
  • Nawierzchnie z kamienia naturalnego są bardzo efektowne. Niejednolity kolor, faktura, różna wielkość powodują uzyskanie nieszablonowego wzoru.
  • Płytki podłogowe są estetyczne, ich atutem jest duży wybór kolorów i wzorów. Wadą zaś szybkie nagrzewanie i wychładzanie się. Płytki muszą być mrozoodporne, antypoślizgowe, łatwe do czyszczenia.Ze względu na łatwość utrzymania w czystości i bogactwo wzornictwa najczęściej na tarasie stosuje się płytki z gresu. Na tarasie najlepiej sprawdzi się ten, który nie był polerowany, bowiem powierzchnie polerowana może być bardzo śliska. Atrakcyjnie będzie prezentował się również kamień. Wymaga jednak szczególnej pielęgnacji, bowiem powinien być regularnie chroniony przed utratą koloru i impregnowany.
  • Podłoga z desek kompozytowych to alternatywa dla desek drewnianych. Deski kompozytowe mają wygląd drewna naturalnego, są bardzo trwałe, łatwe w montażu, nie wymagają konserwacji, ich powierzchnia jest antypoślizgowa.

Połączenie tarasu z ogrodem

Taras, miejsce relaksu jest jednocześnie łącznikiem między domem a ogrodem. Projekt tarasu powinien przewidzieć takie kształt tarasu, by współgrał z otoczeniem. W projekcie tarasu ważne jest, by styl, na jaki się zdecydujemy pasował do architektury domu i ogrodu., To, czy nasz taras okaże się oazą spokoju, pełną barw i harmonii, zależy od kreatywności projektanta. Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie projekt aranżacji tarasu