Zmiany lokatorskie w mieszkaniu deweloperskim

Projekty wykończenia wnętrz w WarszawieDeweloper a  projekt zmian lokatorskich

Znalazłeś ciekawą ofertę sprzedaży mieszkania w planowanej inwestycji przez dewelopera, lecz oryginalny nie spełnia Twoich wymagań? Jest na to rozwiązanie.

Obecnie coraz częściej Deweloperzy na tym etapie inwestycji dopuszczają możliwość wprowadzanie zmian lokatorskich (projektowych) Takie zmiany to inaczej modyfikacja oryginalnego projektu w część, jaką stanowi wybrany przez Ciebie lokal.

Dzięki możliwości wykonania zmian w aranżacji mieszkania na etapie przed budowlanym możesz tanio dostosować je do Twoich potrzeb.

Projekty wykończenia w WarszawieProcedura zmian lokatorskich

Kiedy można wprowadzać zmiany lokatorskie? O zmianach deweloperskich warto pomyśleć najpóźniej dwa miesiące po podpisaniu umowy, w początkowym etapie prac wznoszenia budynku. Umowa deweloperska określa bowiem nie tylko  prawa do mieszkania, ale również wymienia możliwości w ramach zmian lokatorskich. 

Warunkiem koniecznym, aby rozpocząć proces wprowadzania zmian lokatorskich, jest pisemne złożenie wniosku do dewelopera oraz wprowadzenie projektu zmian. Umowa może zawierać również cennik zmian oraz wymienia ograniczenia w projekcie zmian. Najlepiej, aby zmiany były wprowadzane przed rozpoczęciem budowy, aby możliwe było niedrogie wykonanie. Później deweloper może odmówić klientowi wykonania zmian.

Jakie zmiany lokatorskie są niemożliwe?

Ilość możliwych do wprowadzenia zmian lokatorskich jest jednak ograniczona przepisami prawa budowlanego. W projekcie zmian nie wolno zmieniać konstrukcji budynku, wpływać na sąsiednie lokale, części wspólne oraz elewację. 

Deweloper nie zgodzi się na przykład na ingerencje [wyburzenia} w ścianach nośnych, czyli konstrukcyjnych. Nie zaakceptuje zmian w pionach instalacyjnych oraz zmian drzwi zewnętrznych mieszkania. Odmówi wprowadzenia zmian w elewacji budynku, np.na zmianę usytuowania okien, czy zmianę ich kolorystyki.

Na jakie zmiany lokatorskie otrzymamy zgodę dewelopera?

Ingerencja w układ  ścian. Wyburzenia i ściany dodatkowe

Nowa  ściana lub wyburzenie tej zbędnej, pozwoli Ci uzyskać pożądaną przestrzeń do późniejszej aranżacji. Zmiany w projekcie dewelopera w zakresie układu ścian działowych- z wyjątkiem nośnych, można  wprowadzić w projekcie zmian lokatorskich zwykle bez problemu. Dzięki nim unikniesz późniejszego, droższego burzenia lub budowania nowych ścian.

Zmiany w zakresie otworów drzwiowych

Drzwi wewnętrzne: to element  ścian działowych. Deweloper wyrazi zgodę na zmianę zmiany lokalizacji drzwi, zamurowanie otworu drzwiowego, jego poszerzenie lub podwyższenie.

Zmiany lokatorskie instalacji elektrycznej 

W celu obniżenia ceny mieszkania oryginalny projekt dewelopera zakłada  zazwyczaj  minimalną ilość gniazd, punktów światła i wyłączników. Rozmieszczenie oraz ilość punktów warto więc dostosować do własnych preferencji i zmiany w postaci przemyślanego rysunku technicznego zawrzeć w projekcie zmian lokatorskich.

Zmiany w zakresie instalacji wody, kanalizacji i ogrzewania

W ramach zmian lokatorskich wolno zmienić położenie sprzętu łazienkowego, położenia kanałów kanalizacji i poboru wody. Wolno zmienić położenie grzejników, a nawet zmienić ich rodzaj i wygląd

Zmiany w układzie wentylacji

Zmiany w układzie wentylacji również są możliwe. Projekt zmian powinien jednak być wykonany fachowo, aby ilość i wydajność kanałów wentylacyjnych była odpowiednia dla kubatury pomieszczeń i całego mieszkania. Wykonanie projektu zmian najlepiej zlecić  architektowi.

Dysponując wiedzą budowlaną, architekt sporządzi profesjonalny i funkcjonalny projekt wykonawczy mieszkania ze zmianami. Projektant zaproponuje najlepsze rozwiązania techniczne Twoich pomysłów oraz zaproponuje własne pomysły, aby dostosować mieszkania dla Twoich potrzeb.

Cena projektu zmian lokatorskich

W przypadku zawarcia uowy na wykonanie kompleksowego projektu aranżacji mieszkania, cena projektu zmian lokatorskich jest wliczona wycenę całego projektu wnętrza. Jeśli nie przewidujesz pomocy architekta w aranżacji wnętrza mieszkania, to projekt zmian lokatorskich jest płatny oddzielnie.

Na cenę  projektu wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to wielkość mieszkania, przy czym im mieszkania jest większe, tym relacja ceny do metra  kwadratowego jest korzystniejsza.

Drugim czynnikiem jest zakres zmian lokatorskich. Ceny projektu zmian lokatorskich rozpoczynają się od 40 zł za metr kwadratowy opracowywanej powierzchni.