Zdrowie a kolory w mieszkaniu


Zdrowie a  kolory w mieszkaniu

Terapia kolorami jest znana od wieków. Nawet starożytni egipscy lekarze używali kolorowych kamieni dla poprawy samopoczucia swoich pacjentów. Dziś jest stosowana w leczeniu różnego rodzaju depresji oraz nerwic. Usługi terapii kolorami są również dostępne w wielu salonach SPA. Znana jest na przykład terapia kolorami za pomocą kulek do kąpieli, mydeł i płynów. Projekt odpowiednich barw ścian to równieź terapia

Kolory ścian

Jednak nie musimy korzystać z salonu , aby móc zastosować terapię kolorami. W naszym własnym domu możemy najefektywniej zadbać o nasze samopoczucie. Możemy na przykład,  przy okazji prac wykończeniowych, zmienić kolor ścian w pokoju, w celu szybkiego złagodzenia objawów depresji albo umieścić kolorowe soczewki na źródle światła, dzięki czemu całe pomieszczenie wypełni się wybranym przez nas kolorem lub kolorami.

Niebieski, żółty, pomarańczowy

Niebieski jest kolorem uspokajającym, więc będzie idealnym kolorem dla osób zestresowanych, chcących ukoić nerwy po ciężkim dniu. Żółty i pomarańczowy to kolor energetyczne – dodaję energii, wzbudzają radość i optymizm. Kolor pomarańczowy może się też świetnie sprawdzić w pokoju dziecka niejadka, bowiem kolor ten może wzbudzać apetyt.

Różowy, zielony

Do kolorów niezwykle optymistycznych można zaliczyć także kolor różowy, który koi nasze nerwy, a jednocześnie dodaje energii i chęci do działania. Kolor zielony jest idealnym kolorem dla osób, którym brakuje siły i optymizmu – nie bez powodu kolor zielony jest nazywany kolorem nadziei.

Fiolet i biel

Fiolet świetnie się sprawdza u osób uczących się, potrzebujących koncentracji i skupienia, natomiast czerwony kolor stymuluje do aktywności i jest idealny dla osób, którym często towarzyszy ospałość, brak energii. Nie jest on jednak polecany osobom nerwowym. Z tym kolorem trzeba uważać, dlatego sprawdza się lepiej jako akcent w mieszkaniu w postaci poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Najbardziej uniwersalnym kolorem jest kolor biały – reprezentuje spokój ducha, czystość, harmonię i często jest wykorzystywany w wykończeniach wnętrz.