Kwiaty w projekcie aranżacji nowoczesnego salonu


Kwiaty w projekcie aranżacji nowoczesnego salonu

Nie tylko cieszą oko, ale również doskonale sprawdzają się w roli elementów aranżacyjnych w nowoczesnych mieszkaniach. Odpowiednio dobrane wpływają korzystnie na wygląd pomieszczeń. I choć na pozór, aranżacja wnętrz kwiatami wydaje się prosta, w praktyce niekiedy okazuje się  wyzwaniem.

Kolorowe, żywe w doniczkach bądź cięte w wazonach, ustawione na stole, parapecie czy podłodze kwiaty bez wątpienia wnoszą świeżość do mieszkania, stając się jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych. Wybierane przez projektantów wnętrz równie starannie, jak meble czy inne detale, sprawdzają się, jako dodatkowe akcenty w wielu stylach wnętrzarskich. Jako żywe elementy wystroju potrafią całkowicie odmienić charakter pomieszczenia.

Nie tylko paprocie

kwiaty-aranżacja

Tradycyjne paprocie czy kaktusy, których nie trzeba często podlewać mają swój urok. I mimo, iż w mieszkaniach coraz rzadziej możemy natrafić na te rodzaje kwiatów, przez wielu projektantów nadal stosowane są w wystroju mieszkań.

Aranżacja mieszkań kwiatami winna odbywać się strefowo, bowiem różne gatunki mają odmienne preferencje świetlne oraz te związane z wilgocią. Przykładowo, wspomniany kaktus do wzrostu potrzebuje dużej ilości słońca. Dlatego odpowiednim dla niego miejscem jest parapet południowego okna.

Suche powietrze zmniejszające wilgotność swoje epicentrum posiada tuż obok kaloryferów oraz piecyków. Stawianie w tym miejscu kwiatów nie odpornych na brak wilgoci nie jest dobrym rozwiązaniem. Chcąc nie popełnić błędu warto zorientować się, jaki kwiat kupujemy, bowiem często pierwszym i jedynym czynnikiem zakupowym jest wygląd.

Dlatego nie chcąc szybko stracić kwiatów, lepiej wybrać gatunki z małymi wymaganiami, takie jak drzewko szczęścia, aglonema, dracena deremeńska czy sansewierie.

rosliny w mieszkaniu

Wykańczając nowe mieszkanie przebieramy w stylach, wyposażeniu i elementach dekoracyjnych. Wybór odpowiednich kwiatów winien być równie ważny, gdyż dobrze dobrane gatunki mogą zastąpić nie jeden detal w wystroju pomieszczenia. Dlatego do wnętrz reprezentacyjnych, a także tych w których spędzamy najwięcej czasu warto wybrać gatunki wyróżniające się wyglądem i przykuwające uwagę zarówno domowników, jak i gości.

Nie zawsze muszą to być wysokie –  wystarczy niekiedy odpowiedni dobór doniczki czy też wazonu. Odpowiednimi gatunkami do tego zabiegu są dracena, zielistka orz fikus. W kuchni, w sąsiedztwie zlewu, gdzie panuje wilgoć i nie brakuje światła, monstera bądź też alamanda będą idealnymi gatunkami.

Natomiast w łazience, której towarzyszy najczęściej brak światła, natomiast wilgoć i ciepło są obecne najlepszym rozwiązaniem aranżacyjnym wśród gatunków roślin lubiących powyższe warunki będą paprocie, bluszcze oraz fitonie.

Aranżacja kwiatami nowoczesnego mieszkania jest o tyle trudna, iż związana jest z niewiedzą o preferencjach danych gatunków. Samo dekorowanie można uprościć stosując proste zabiegi, m.in. zamiany doniczki na bardziej efektowną.