Projekt łazienki. Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?


Projekt łazienki. Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?

 Jak zaaranżować łazienkę dla niepełnosprawnych?

Funkcjonalnie zaprojektowana łazienka, zapewniająca wygodę i bezpieczeństwo osobom starszym wymaga przemyślenia ich indywidualnych potrzeb związanych przede wszystkim ze stanem zdrowia. Jak stworzyć  łazienkę, by dbając o bezpieczeństwo oraz wygodę użytkownika nie zapomnieć o walorach estetycznych pomieszczenia.

Czego unikamy w łazienkach dla starszych osób?

Unikamy schodów. Łazienka powinna znajdować się w głównej części domu, na poziomie kuchni i sypialni. Jeżeli znajduje się na piętrze, a sypialnia i kuchnia na parterze to warto rozważyć przebudowę innego pomieszczenia na tym poziomie, na dodatkową łazienkę.

W projekcie kluczowy jest wymiar

Typowym problemem projektu łazienki jest wielkość łazienki, ponieważ wiele osób starszych korzysta z laski, chodzika, czy też wózka inwalidzkiego. Dużo wolnej przestrzeni będzie pomocne w wygodnym poruszaniu się.Wygodna miska ustępowa -udogodnieniem będzie zamontowanie miski ustępowej na odpowiedniej wysokości. Standardowe toalety mogą być problemem dla osób starszych, dlatego warto przed remontem lub wykończeniem nowej łazienki, dobrze rozplanować ustawienie wielkość i wysokość miski ustępowej.

Pamiętaj też o takich elementach jak uchwyt na papier, który powinien być łatwo dostępny z pozycji siedzącej.Warto też wziąć pod uwagę zakup muszli wraz z bidetem, poprawi to komfort i pozwoli zadbać o higienę. Poręcze dla osób starszych-kolejnym, ważnym udogodnieniem w łazience  są poręcze dla osób niepełnosprawnych. Poręcze poprawią funkcjonalność  łazienki, ale co najważniejsze zapewnią bezpieczeństwo korzystających z niej osób. Są pomocne zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Poręcze powinny znajdować się:

  • przy toalecie,
  • przy wannie,
  • przy umywalce.
  • w kabinie prysznicowej

Wanna czy prysznic

Wiele osób staje przed trudnym wyborem „wanna czy prysznic„. Osoby, które posiadają już wanny mogą poprawić bezpieczeństwo korzystania z nich poprzez zamontowanie

  • poręczy,
  • siedziska prysznicowego
  • powłoki antypoślizgowej.

Są to trzy dobre i niedrogie opcje. Najlepszym wyborem dla osób starszych jest jednak prysznic. W przypadku osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich idealnym rozwiązaniem będzie brodzik niski, przystosowany dla tego typu osób.

Dużym plusem będzie regulowana słuchawka prysznicowa, dzięki której można dopasować pozycję i wysokość najbardziej komfortową dla użytkownika. Korzystanie z prysznica będzie o wiele łatwiejsze od kąpieli i zapewni większy poziom bezpieczeństwa.