Ogród zimowy na tarasie


Ogród zimowy na tarasie

Jeszcze do niedawna ogród zimowy można było zaaranżować jedynie w sąsiedztwie domu. Dziś wykonanie ogrodu zimowego możliwa jest również na tarasie bądź balkonie. Będący idealnym miejscem do wypoczynku, ogród zimowy zyskuje coraz  większą popularność, również wśród użytkowników mieszkań.
Ogród zimowy stanowiący pewnego rodzaju formę relaksu, pozwala na swobodny wypoczynek na dworze, wśród otaczających rozmaitych gatunków kwiatów i drzewek. To także doskonałe miejsce do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.

Ogrody zimowe na tarasach  mieszkań kuszą się  ciekawą kompozycją kwiatów oraz pomysłów dekoracyjnych, jak w przypadku oranżerii. Tworzone w ramach motywów przewodnich idealnie komponują się z projektem salonu prowadzącego na taras bądź balkon.

Położenie ogrodu zimowego

Położenie tarasu względem danego kierunku jest niezwykle ważne i wiąże się z wieloma elementami, które korzystnie lub też nie wpływają na trwałość ogrodu zimowego. Chłodna strona północna jest doskonała w przypadku ciepłych pór: lato, wiosna, kiedy to brak cienia jest niezwykle potrzebny. Minusem ogrodu zimowego skierowanego na północną stronę jest zwiększona częstotliwość ogrzewania (w przypadku ogrzewanego balkonu).

Całkowite przeciwieństwo zapewnia strona południowa, której główną zaletą jest szybkość nagrzewania się i utrzymywania ciepła – co więcej, duże nasłonecznienie korzystnie wpływa na wzrost roślin.

Wschodnia strona, równie słoneczna i zapewniająca roślinną doskonałe warunki do wzrostu, jest najlepszą spośród wszystkich czterech, bowiem ogród zimowy po wschodniej stronie gwarantuje możliwie najlepsze warunki do wypoczynku: brak silnego nasłonecznienia, odpowiednie nasłonecznienie, cień.

Ogród zimowy znajdujący się po stronie zachodniej, będzie funkcjonował podobnie, jak po wschodniej, z tą różnicą, iż w tym przypadku często wymagane jest jego ocienianie – ze względu na silniejsze popołudniowe nagrzewanie pomieszczeń.

Roślinność w ogrodzie zimowym

Rośliny będące nieodłącznym elementem zimowego ogrodu najlepiej wybierać pod katem typu ogrodu zimowego, sezonowy a może całorocznego. Na przykład kupno tropikalnych roślin preferujących duże nasłonecznienie nie ma sensu w przypadku ogrodu całorocznego.

Podobnie jest z roślinami lubiącymi suszę. Wybór gatunków roślin winien łączyć ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach.W przypadku balkonów w pełni ogrzewanych najlepiej sprawdzą się rośliny o barwnych liściach: paprocie, fikusy, storczyki.

Na taras lekko ogrzewany warto wybrać gatunki roślin do uprawy całorocznej: oliwki, oleander, cytrusy. Natomiast tarasy nieogrzewane, całkowicie pozbawione urządzeń grzewczych winny być zaaranżowane gatunkami roślin niebojących się chłodniejszych dni i nocy: krzewy i kwiaty sezonowe.

Wykończenie ogrodu zimowego na tarasie nowego mieszkania nie jest prostą sprawą. Efektowne zimowe ogrody często wymagają dużego nakładu pracy i pomysłowości. Bowiem oprócz doboru odpowiedniej roślinności należy rozwiązać kwestię żaluzji, ogrzewania, mebli, oświetlenia i nawiewu.