Pokój dziecięcy – aranżacja i inspiracje


Przy tak inspirującej aranżacji jak  pokój dziecięcy, projektant wnętrz może wykazać się dużą kreatywnością. Pomysłów na pokój dziecięcy  może być bardzo wiele. Wszystko zależy od wieku i płci dziecka oraz od metrażu, jaki mamy do dyspozycji. Kiedy decydujemy się na aranżacje mieszkania, w projekcie uwzględniamy także pokój dla dziecka, nawet jeśli jeszcze go nie posiadamy.

Zwykle na urządzenie pokoju dziecięcego wybieramy niewielkie pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że kiedy nasze dziecko rośnie, rosną także jego potrzeby i zainteresowania. Warto zatem, zaaranżować i wykończyć pokój tak, aby przy wprowadzeniu niewielkich zmian, nasza pociecha mogła nadal cieszyć się jego funkcjonalnością.

Wybór mebli dziecięcych

W pokoju dla maluszka powinno się znaleźć się przede wszystkim wygodne i bezpieczne łóżeczko. Zalecane jest łóżko z regulowanym materacem,dla niemowlaka  by można było łatwiej wyjąć dziecko, dla dziecka starszego by umiejscowić materac nisko zapobiegając wypadnięciu.

Szafa lub komoda na ubranka, przewijak, szafka na lampkę nocną i  kosmetyki – to niezbędne meble do pokoju dziecięcego.  W pobliżu łóżeczka warto ustawić wygodny fotel, w którym możemy nakarmić dziecko lub odpocząć doglądając śpiącej pociechy.

Gdy nasza pociecha z noworodka staje się niemowlakiem i zaczyna samodzielnie siadać warto się zaopatrzyć się krzesełko do karmienia, a także antyalergiczna mata lub dywanik, by nasza pociecha miała swobodny dostęp do zabawek. Nieco starsze dziecko nie potrzebuje już akcesoriów typowych dla niemowlaka, wówczas ich miejsce zajmują zazwyczaj kosze lub skrzynie na zabawki.

Przydatne będą dodatkowe regały lub półki na książeczki, gry, stolik i krzesełko, by dziecko mogło wygodnie kolorować, lepić z plasteliny czy grać. Dziecko kilkuletnie potrzebuje także więcej miejsca do zabawy. Wybierając meble do pokoju dziecięcego nie zapominajmy o ich ateście.

Oświetlenie i kolory w pokoju dziecka

Oprócz górnego oświetlenia, powinna znaleźć się także lampka dająca delikatne, rozproszone światło, przy której dziecko będzie zasypiać. W pokoju dziecka możemy pobawić się kolorami. Obecnie nie obowiązuje już zasada: niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki. Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań. Nawet, jeśli zdecydujemy się na standardowe kolory, nie oznacza to, że będzie nudno. Kolorowe dodatki ożywią i rozweselą pokój