W jakim stylu urządzić mieszkanie? Style wykończenia wnętrz


W jakim stylu urządzić mieszkanie? Style wykończenia wnętrz

Aranżacja  wnętrz w wybranym stylu dekoracyjnym pozwala zachować ład i harmonię w każdym pomieszczeniu. Wśród nowatorskich stylów, aprobowanych zarówno przez rzesze projektantów, jak i samych klientów i amatorów dobrego smaku należą: styl skandynawski, glamour,  minimalistyczny oraz pop-art.

Ładnie i schludnie – styl skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim przestronnością, ładem i funkcjonalnością. I choć wielu osobom kojarzy się z zimnym, surowym stylem, styl skandynawski w praktyce nadaje wnętrzu bardzo przytulnego charakteru. Głównymi kolorami stylu skandynawskiego są biel, szarość oraz brąz.

Naturalne drewno czy naturalne materiały takie jak len, bawełna czy wełna są mocnymi akcentami stylu skandynawskiego. Funkcjonalne proste meble o regularnych kształtach w stonowanych kolorach nadają pomieszczeniom zaaranżowanym w stylu skandynawskim wyrazistości.

Istotne znaczenie dla północnego stylu ma również oświetlenie. Liczne ciepłe elementy oświetleniowe (lampy stojące, stołowe, plafony) podkreślają ciepły ton wnętrza.

Styl skandynawski, jeden z obecnie najmodniejszych w proejktach wnętrz, sprawdza się w każdych wnętrzach. Wnętrza w stylu skandynawskim są przestronne, perfekcyjne, jasne i mimo chłodu – przytulne. Ściany w tak wykończonym wnętrzu mieszkania są idealnie gładkie, tapety położone z niebywała starannością, a biała cegła na ścianie wygląda jak naturalna. Na podłodze koniecznie drewno – deski lub parkiet

Na bogato czyli styl glamour

Pełen blasku, kolorów i przepychu styl glamour doskonale sprawdza się w aranżacjach zarówno mieszkań, jak i domów. I choć przez wielu uważany jest za styl nieco kiczowaty, to pomieszczenia zaprojektowane zgodnie z jego normami, są niezwykle wyraziste. Sam styl charakteryzuje się bogactwem kolorów. W odróżnieniu od wielu stylów, w których biel i szarość zajmują czołowe miejsca, w stylu glamour na piedestale stoi paleta róży i fioletów, która doskonale sprawdza się w połączeniach z jasnymi dodatkami

Obok mocnych kolorów, styl glamour bez wątpienia nie mógłby zaistnieć gdyby nie wszechobecny blask przejawiający się w kryształowych żyrandolach, atłasowych poszewkach czy wielkich lustrach z bogato zdobionymi ramami. Zwieńczeniem stylu glamour są stylizowane na antyczne meble oraz dodatki.

Prostota i funkcjonalność – styl minimalistyczny

Minimalizm to styl, w którym dominują proste geometrycznie formy, nacechowane lekkością. Brak tu nagminnych drobiazgów i detali. Jeszcze do nie dawna wyłącznie stonowane, teraz również i kontrastowe kolory łączone z tworzywem sztucznym czy metalem nadają stylowi minimalistycznemu nowoczesnego wyrazu.

Minimalizm projektowany jest najczęściej przez użytkowników niewielkich metrażowo mieszkań, jak również przez osoby ceniące sobie porządek i harmonię.

Kicz w dobrym wydaniu – pop-art

Mnogość dodatków, komiksowych nadruków, kolorowych plakatów czy też plastikowych akcesoriów w stylu, jakim jest pop-art odgrywa kluczową rolę. Ten niezwykle kolorowy i optymistyczny styl nadaje pomieszczeniom zabawnego charakteru. Dzięki mieszaninie czerwieni, zieleni, żółci, fioletu wnętrza zyskują równie komiksowe tło.

Styl pop-art to odpowiedź na drogie i wysublimowane materiały dekoracyjne. Pop-art nie wymaga  dużych wydatków. Istotnymi w pop-arcie są kreatywność i chęć zabawy dodatkami i kolorami.

Wnętrza wykończone w stylu nowoczesnym to przestrzeń, która prezentuje najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Jest przestronne, jasne i często urządzone w wysokim standardzie.

Najmodniejsze obecnie kierunki w aranżacji to styl skandynawski oraz loft. Każdy jest inny, ale każdy wymagający. Wymagają wspólnej pracy projektanta i firmy remontowej.

Styl loft -surowe, industrialne wnętrza 

Styl loft to wnętrza zupełnie inne niż skandynawskie. Aranżacje loft są inspirowane poprzemysłowymi , fabrycznymi wnętrzami – prostymi, minimalistycznymi, przestronnymi,  z elementami widocznych instalacji, z naturalnymi, surowymi wykończeniami.Jeśli klimat industrialny jest Ci bliski w aranżacji wnętrza to masz do dyspozycji takie materiały jak beton, stal i szkło. 

Wnętrze loft  a właściwie soft loft można wykreować wszędzie – w nowoczesnym bloku, w starym mieszkaniu w kamienicy na warszawskiej starówce, w domu jednorodzinnym, klubie, restauracji czy  sklepie,  przy czym ważne jest osiągnięcie dużej przestrzeni.

Często jedynym wyjściem jest pozbycie się kilku ścian, poszerzenie i podwyższenie otworów drzwi lub najlepiej rezygnacja z nich.

Beton na ścianie , pomalowany na biało lub jasno szaro tynk, stara podłoga drewniana, pomalowany parkiet lub beton na podłodze, jasno pomalowana lub surowa pomarańczowa cegła to wyznaczniki wnętrza w klimacie loft.Szczególnie beton i  jego naturalna, szara barwa sprawia, że wnętrza nabierają designerskiego klimatu.

Precyzyjnie ułożona, najlepiej w aluminiowych rurkach instalacja elektryczna nie jest tu ukryta pod warstwą tynku a rury doprowadzające wodę swobodnie biegną wokół surowych betonowych ścian. Precyzyjnie przytwierdzone kontakty (wyłączniki i przełącznik światła) w stylu jak w starej hali czy garażu, lampy w stylu przemysłowym z kloszami z grubego szkła lub lampy ze szkła osłonięte siatką metalową ochraniająca klosz ewentualnie tylko  swobodnie zwisające żarówki wkręcone w przemysłowe oprawki. Zamiast drewnianych schodów – betonowe z poręczą w formie metalowych  relingów.